آسانسور چگونه شکل می گیرد

آسانسور چگونه شکل می گیرد

1. بررسی محیط، نوع آسانسور، طراحی نقشه:

ابتدا تکنسین‌ها با بررسی محیط و نوعِ آسانسور، نقشه‌ی آن را به طور دقیق طراحی می‌کنند. سپس مطمئن می‌شوند محلی که آسانسور قرار است در آن‌جا نصب شود، مطمئن و ایمن است. در صورت لزوم گزینه‌های دیگری به مشتریان پیشنهاد می‌شود. باید فضای کافی برای کار ایمن وجود داشته باشد، بی‌آنکه بر نتیجه‌ی کار تأثیر منفی بگذارد. تکنسین‌ها همچنین بررسی می‌کنند که در آنجا فضای کافی برای بارگیری وجود داشته باشد.


قدم اول بررسی محیط می‌باشد در نظر داشته باشید که انتخاب آسانسور و محل نصب و راه‌اندازی آن همگی تحت تاثیر محیط قرار خواهند گرفت. در ابتدا کارشناسان محیط را از لحاظ عوامل مختلفی بررسی خواهند کرد و سپس نقشه‌های آن را به صورت کامل با استفاده از نرم‌افزارهای مرتبط طراحی می‌کنند، سپس محل مورد نظر را مجدد توسط کارشناسان مورد بررسی قرار داده تا از محل نصب و راه اندازی آسانسور اطمینان پیدا کنند. عوامل متفاوت می‌توانند در تعیین جایگاه آسانسور لحاظ شود به طور مثال نقشه ساختمان یکی از موارد بسیار اصلی است که توسط مهندسان در اختیار شما قرار خواهد گرفت سپس با توجه به این که ساختمان شما از چه نوعی می‌باشد و میزان رفت وآمد افراد، در آخر نوع آسانسور شما انتخاب خواهد شد. 

2. آماده سازی کف چاله آسانسور

در قدم دوم لازم است که کف چاله آسانسور آماده شود. یکی از مرحله اولیه راه‌اندازی آسانسور آماده کردن ارتفاع تا سطح کف سازی شده می‌باشد که به طور معمول باید حداقل این ارتفاع ۱۸۰ سانتی‌متر باشد. در نظر داشته باشید که ارتفاع چاله‌های آسانسور بستگی به نوع آسانسور و وزنی که آن‌ها تحمل خواهند کرد دارد. حتماً باید در کف چاله‌ها فضای مورد نیاز برای نصب برخی از قطعات مانند سکوی ضربه‌ای و سایر موارد لحاظ شود. چاله‌های کف آسانسور مربع شکل بوده و به ابعادی معتبر در می‌أیند که به آن‌ها فضای جانپناه گفته می‌شود. این فضا برای افرادی که سرویس آسانسور را انجام می‌دهند لحاظ می‌شود که اگر اگر به صورت اتفاقی آسانسور حرکت کرد فرد تعمیرکار زنده بماند و با سلامت کامل از آنجا خارج شود. البته در نظر داشته باشید که در ساختمان‌های بسیار قدیمی این فضا لحاظ نشده است و برای سلامت و محافظت از فرد سرویس‌دهنده بهتر است که در زمان ورود به چاله آسانسور از سکوی فلزی استفاده شود.

3. آهن‌کشی آسانسور

پس از نقشه برداری و آماده سازی کف چاله این مرحله ابتدایی‌ترین مرحله‌ی اجرایی در راه‌اندازی یک آسانسور است. آهن‌کشی برای تحمل نیروهای استاتیک و داینامیک آسانسور اجرا می‌شود که باید نوع آهن‌آلات و نصب آن به طور دقیق محاسبه و بررسی شود تا این سیستم بتواند متحمل نیروهای مختلف باشد.

4. نصب درب و ریل آسانسور

ریل‌ها در واقع باعث تعادل و هدایت کابین آسانسور خواهند شد که حتماً باید به صورت موازی و عمودی قرار گیرد تا کابین به صورت کاملا امن برای کاربران آماده‌سازی شود. همچنین افراد متخصص در نظر داشته باشند که حتماً باید فاصله بین درب‌ها و کابین به صورت درست رعایت شود، در صورت عدم رعایت استانداردهای اولیه می‌تواند آسیب‌های بسیار جدی را به افراد وارد کند.


ریل‌ها به دلیل اینکه کابین و وزنه‌ی تعادل را هدایت می‌کنند، باید در شرایط حرفه‌ای و ایمن نصب شوند. ریل‌ها هنگام نصب باید کاملا موازی  و عمودی باشند تا از لرزش کابین جلوگیری و محیطی امن برای کاربران فراهم شود. باتوجه به اینکه طراحی و نصب درب، در طبقات مختلف ممکن است متفاوت باشد، نصب آن با توجه به نوع طراحی آسانسور انجام می‌گیرد. رعایت فاصله‌ی ایمنی بین درب‌ها و کابین نیز از موارد قابل توجه است که در صورت عدم رعایت استانداردها، خطرات جبران‌ناپذیر در پی خواهد داشت. بسیاری مواقع نیاز به تعمیر آسانسور برای رفع خرابی به علت نصب معیوب درب آسانسور می باشد که اهمیت این موضوع را بیش از پیش نمایان می کند.


در نظر داشته باشید که تحمل وزن در آسانسورها با یکدیگر متفاوت است و وزن قابل حمل توسط آسانسور توسط نرم افزار‌های تخصصی در این زمینه محاسبه خواهد شد و با توجه به ظرفیت آسانسور چهار یا شش ستون برای هر آسانسور تعبیه خواهد شد. نصب درب کابین با درب طبقات کاملاً با یکدیگر متفاوت خواهد بود. درب کابین به هنگام حرکت کردن آسانسور حرکت خواهد کرد اما در درب طبقات درب‌های هستند که در هر طبقه به صورت مجزا قرار گرفته و در جای خود ثابت می‌باشد که می توان به دو دسته کلی آن‌ها را تقسیم‌بندی کرد: درب‌های اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، درب‌های اتوماتیک همانطور که از اسم آن‌ها پیداست همزمان با درب کابین آسانسور باز و بسته خواهند شد اما در درب‌های نیمه اتوماتیک که مشابه درب‌های معمولی هستند با دست باز و بسته می‌شود.

5. نصب موتور آسانسور

عامل اصلی کارکرد یک آسانسور، موتور آن است و نیروی حرکتی لازم برای جابجایی کابین‌ها توسط آن تامین می‌شود. نصب موتور آسانسور بسیار تخصصی بوده و هرگونه خطایی در مراحل نصب می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری بر کلیت یک آسانسور وارد نماید.


در قدم پنجم با نصب مکانیکی آسانسور همراه خواهیم شد، که این مرحله یکی از مراحل طولانی است که نصب و راه‌اندازی آسانسور را شامل می‌شود. البته باید در نظر داشت که صرفاً نصب کردن و اتمام کار اهمیت ندارد بلکه جنس و کیفیت تجهیزات در این مرحله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می‌باشد و در صورت عدم رعایت می‌تواند خسارات زیادی را وارد کند و تمام زحمات شما را از بین ببرد. موتور آسانسور یکی از عوامل و اجزای بسیار اصلی می‌باشد که خرابی در هر قسمت می‌تواند تاثیر بسزایی بر روی آن داشته باشد. حتماً در نظر بگیرید که اگر موتور آسانسور شما به آن ضربه جدی وارد شود دیگر قابل بازگشت نیست پس از تعمیرات و سرویس آسانسور را به صورت ماهانه انجام دهید.


حتماً از افراد متخصص در این کار استفاده کنید اگر نگران هزینه‌های سرویس و تعمیرات آسانسور هستید به یاد داشته باشید که اگر دچار مشکل جدی شوید هزینه‌های شما چندین برابر خواهد شد.

6. برق‌کشی و سیم‌کشی آسانسور

همانطور که قبلا به شما اشاره کردیم برق‌کشی و سیم‌کشی آسانسور می‌تواند تاثیر مستقیمی بر روی عملکرد آسانسورها داشته باشد. قدم ششم مربوط به این مسائل است که باید حتماً طبق استانداردهای مرتبط با مدل آسانسور اجرا شود به شما توصیه می‌کنیم که حتما از شرکتی که آسانسورها را خریداری کرده‌اید بخواهید که ۰ تا ۱۰۰ مرحله را برای شما انجام دهند و تا مرحله آخر و تست نهایی شما را ترک نکنند. در نظر داشته باشید که افراد متخصص حتماً باید مدارک و تجارب بالایی در این زمینه را کسب کرده باشند در غیر این صورت از آوردن افراد نیمه ماهر یا کارآموز خودداری کنید این کار یک حوزه بسیار تخصصی است که تاثیر بسزایی در سلامت و جان افراد دارد.


به یاد داشته باشید که نصب شاسی، کابین، فلکه هرزگرد، گاورنر، پاراشوت، تجهیزات مکانیکی آسانسور، تابلو فرمان، کابل‌ها و…. همه این‌ها در این مرحله نهایی قرار گرفته است که هر کدام تخصص‌های لازم خودش را دارد. به صورت کلی تمامی این موارد حائز اهمیت هستند اما یکی از مهم‌ترین مراحل به نظر ما گرفتن استاندارد آسانسور است شما باید به صورت شخصی اقدام به گرفتن این استاندارد که پروسه زمانبری دارد، کنید.

نصب و راه‌اندازی آسانسور

شرکت‌های متنوع در زمینه نصب و راه‌اندازی آسانسور فعالیت دارد اما لازم است که حتماً شما برای اطمینان از کار آن‌ها جستجوهای اولیه خود را انجام دهید شما می‌توانید ابتدا با شرکت مربوطه تماس گرفته و اطلاعات و خدمات لازم را کسب کنید سپس از افرادی که از این خدمات استفاده کردند بهره‌مند شوید. امروز با پررنگ شدن شبکه‌های اجتماعی می‌توانید به راحتی از طریق راه‌های ارتباطی، اطلاعات مورد نیاز در رابطه با آن شرکت را کسب کرده و نظرات سایرین افراد و تجربه‌های آن‌ها مطلع شوید. در نظر داشته باشید که حتماً شرکت انتخابی شما مدارک و استانداردهای اولیه را داشته باشند و از آن‌ها بخواهید که شما را نسبت به اعتبار خود آن قانع سازند، بسیاری از شرکت‌ها در این زمینه بدون داشتن تخصص و مهارت لازم فعالیت کرده و مدارک جعلی را در اختیار شما قرار خواهند داد. نصب و راه‌اندازی آسانسور مانند سایر شرکت‌های خدمات دهنده کمک‌رسان شما بوده و بعد از عقد قرارداد شروع به نصب آسانسور شما خواهند کرد و آن را راه‌اندازی می کنند.


یکسری نکات مهم اهمیت فراوانی دارند که قبل از نصب آسانسور باید به آن‌ها دقت کنید.


ظرفیت آسانسورها شما به چه میزان است، ظرفیت، جزو مهمترین مواردی می‌باشد که قبل از انتخاب آسانسور باید لحاظ شود در این مورد فاکتورهایی مانند تعداد ساکنین وکاربری ساختمان از موارد مهمی است که باید به آن دقت کنید. اگر شما نیازمند یک آسانسور با سرعت بسیار بالا می‌باشید می‌توانید آسانسوری با ظرفیت حمل ۱۵۰ الی ۲۰۰ نفر مناسب شما باشد، اما اگر شرایط اقتصادی و هزینه برای شما مهم‌تر است می‌توانید آسانسور با ظرفیت حمل ۲۵۰ الی ۳۰۰ نفر را نصب کنید.


توجه کنید که اگر آپارتمان شما تعداد طبقات بسیار زیادی دارد باید تعداد آسانسورهای بیشتر این لحاظ شود که در شیفت‌های جداگانه حمل افراد را انجام دهند، بنابراین حتماً تعداد آسانسورها از قبل تعیین کنید. در ضمن، گاهی امکان دارد که آسانسور شما به دلیل وجود مشکلات خراب شود و امکان استفاده از آن تا چند ساعت مقدور نباشد در این صورت اگر ساختمان شما دارای آسانسور دیگری باشد ساکنین می‌توانند از آسانسور جایگزین استفاده کنند؛ در ساعات ترافیک آسانسور که افراد استفاده بیشتری از آن‌ها خواهند کرد این کار می‌تواند مثمر ثمر باشد.

در رابطه با آسانسورهای بیمارستانی می‌توان گفت که از ایمنی بسیار بالایی برخوردار بوده و قیمت‌های متناسبی دارند این مدل از آسانسورها از ظرفیت های متنوعی برخوردار هستند. بیمارستان یکی از مکان‌هایی است که آسانسور آن به طور دائم توسط افراد مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرد. در نظر داشته باشید که در مکان‌های شلوغ تری مانند بیمارستان حتماً باید با دقت بیشتری آسانسور خود را انتخاب کنید تا از بروز حادثه جانی به طور جدی جلوگیری شود.


زمانی که شما اقدام به خریداری آسانسور خواهید کرد اولین مرحله ارتباط، رابطه بین فروشنده و خریدار است. فروش آسانسور و نصب آن‌ها در کشورها متفاوت تحت گارانتی‌های چند ساله و خدمات پس از فروش و با تضمین کیفی ارائه خواهد شد. حتما در نظر داشته باشید که آسانسور خود را از شرکت‌های معتبر خدماتی خریداری کنید تا بعد از خرید آسانسور در صورت مواجه شدن با مشکل، بتوانید به راحتی آن‌ها را رفع کنید و دچار هزینه‌های گزاف نشوید.

خدمات نصب و راه اندازی آسانسور در کدام مناطق ارائه می‌شود؟

مهندسین، تکنسین‌ها و مدیران پروژه پارت پانیک دارای بالاترین سطح تحصیلات، منابع و پشتیبانی فنی هستند. ما برای محصولات متنوع از آسانسورهای هیدرولیک تا کششی، کم ارتفاع تا مرتفع، راه‌حل‌های مناسبی داریم و به عنوان یک شرکت متمرکز بر مشتری‌مداری، خودمان را موظف به انجام اموری می‌دانیم که همواره به روز بمانیم. هر یک از کارمندان پارت پانیک به یک چشم‌اندازی خاص اختصاص داده شده‌اند و به مشتریان کمک می‌کنند تا علاوه بر خرید مطمئنِ آسانسور، از نصب و راه‌اندازی آن نیز خاطر جمع باشند.


 برای آنکه مطمئن شوید که حتماً استانداردهای اولیه در آسانسور شما رعایت شده است لازم است که آن را به یک شرکت معتبر در این زمینه بسپارید؛پارت پانیک می‌تواند در این زمینه به شما نکات و راهنمایی‌های لازم را بکند. توجه داشته باشید که آسانسورها با جان افراد به صورت مستقیم در ارتباط هستند پس از این مسئله بسیار حساس بوده و در اسرع وقت باید مورد پیگیری قرار گیرد.


پارت پانیک در تمام مناطق و محله‌های شیراز خدمات نصب و راه اندازی آسانسور ارائه می کند

قیمت نصب آسانسور

علاوه بر نصب آسانسور در ساختمان های بلند مرتبه و برج های جدیدالاحداث  وجود آسانسور برای ساختمان های بالای 4 طبقه نیز ملزم داشتن شرایطی است که باید وجود داشته باشد پس لازم است ازقیمت   آسانسور و هزینه های خرابی آسانسور اطلاعات جامع و کاملی را داشته باشید.


از جمله عاملی که بر قیمت آسانسور تاثیر گذار است  تعداد طبقات و سرعت مورد نیاز همچنین پیش بینی وزنی که قرار است بر روی آسانسور تاثیر بگذارد و جا به جا شود می باشد علاوه بر آن جنس و کیفیت  کابین و وزن کابین بر روی قیمت تاثیر گذار است و هر چه قیمت پایین تر باشد از کیفیت آسانسور کاسته می شود.


بر اساس مقررات ظرفیت آسانسور برای هر فرد بالغ 75 کیلو در نظر گرفته می شود که امروزه علاوه بر افزایش قیمت نصب آسانسور و وارداتی بودن موتور آن قیمت ها متفاوت است و باعث افزایش دستمزد می شود. هزینه نصب بسته به تعداد طبقات موجود در هر ساختمان بین 35 تا 300 میلیون در نظر گرفته می شود.

هزینه نصب و راه‌اندازی آسانسور

آسانسورها معمولاً هزینه‌های بالایی را در بر خواهد گرفت و نمی‌توان به صورت قطعی راجع به قیمت و هزینه آن‌ها اظهار نظر کرد. هزینه آسانسورها می تواند به عوامل مختلفی وابسته باشد؛ از جمله شرایط محیطی، ظرفیت آسانسور، تعداد آسانسور ها، مکان مورد نظر و سایر موارد. حتما ابتدا اطلاعات لازم را کسب کرده و پس از چک کردن تمامی موارد آنگاه با شرکت مرتبط در رابطه با هزینه های نصب و راه اندازی آسانسور مذاکره کنید. عوامل دیگری همچون جنس کابین، وزن و کیفیت ساختاری می‌تواند بر روی هزینه نهایی تاثیر گذار باشد. در نظر داشته باشید هر چه هزینه آسانسور شما پایین تر باشد یعنی از کیفیت پایین تری برخوردار است. در محاسبه ظرفیت های آسانسور برای هر فرد ۷۵ کیلو در نظر گرفته می شود علاوه بر آن قیمت نصاب می‌تواند با توجه به طبقات، ظرفیت و سایر موارد افزایش پیدا کند. هزینه نصب نهایی در آپارتمان ها با توجه به تعداد طبقات آن ها متفاوت است.


به طور کلی می توان هزینه های نصب آسانسور های سه طبقه، دو طبقه، چهار طبقه، بیش از سه طبقه، آسانسور های اقتصادی و آسانسورهای قدیمی را مطلع شد. البته باید در نظر داشت که نرخ نصب آسانسور ها بر اساس هیدرولیک بودن، تعداد نفرات و خانگی بودن آنها نیز محاسبه می شود. در ساختمان های قدیمی فضای کافی برای ایجاد موتورخانه و چاله آسانسور وجود نداشته و از آسانسورهای هیدرولیک استفاده می‌شود این آسانسورها در کمترین فضای ممکن نصب خواهند شد و می تواند در قیمت نهایی کاهش یابد. در ساختمان های یک طبقه نیز از این مدل آسانسورها نیز استفاده می شود.


قیمت نصب آسانسور به همراه تجهیزات مورد نیاز آن ها به صورت میانگین تخمین زده می‌شود. اما با توجه به عدم ثبات شرایط اقتصادی لازم است که حتماً با شرکت مربوطه تماس گرفته و اطلاعات لازم و دقیق را از آنها کسب کنید تا بتوانید برای هزینه‌های خود برنامه‌ریزی کنید.


هزینه نصب و قیمت آسانسور در ساختمان های قدیمی بسته به مشاعات و محل نصب آن دارای قیمت های متنوعی است.


در ساختمان های قدیمی که مجهز به فضای لازم جهت ساخت موتور خانه و چاله اسانسور نیست از آسانسور های خانگی یا هوم لیفت استفاده می گردد زیرا فضای کمی را اشغال می کند و علاوه بر آن تخریب زیادی را به دنبال ندارد.همچنین هزینه نصب آسانسور در ساختمان های سه طبقه به دلیل عدم نیاز به برق سه فاز دارای قیمت کمتری نسبت به ساختمان های 4 طبقه به بالاست که به برق سه فاز نیاز دارند.


اما به طور کلی آسانسر های کششی از آسانسر های هیدورلیکی گرانتر هستندو برای نصب آسانسور های هیدرولیکی بیش از 3 ایستگاه توصیه نمی شوند.


در اغلب ساختمان ‌های قدیمی که ممکن است مجهز به فضای لازم برای احداث موتورخانه یا ایجاد چاله ی آسانسور نباشند از آسانسور هیدرولیک خانگی یا هوم لیفت استفاده می شود. از آنجایی که نصب این گونه آسانسور در کمترین فضا صورت می‌ گیرد و تخریب زیادی را بر ساختمان تحمیل نمی کند از قیمت نصب آسانسور در آپارتمان قدیمی می‌ کاهد. علاوه بر ساختمان های قدیمی در ساختمان های یک تا سه طبقه نیز از آسانسور هیدرولیکی استفاده می شود. هزینه نصب آسانسور هیدرولیک برای ساختمان های زیر سه طبقه به دلیل عدم نیاز به برق سه فاز نیز پایین است.

شرکت سرویس آسانسور

شرکت‌های متفاوتی در زمینه سرویس آسانسور فعالیت خواهند داشت اما نکته اصلی این است که آیا همه این شرکت‌ها معتبر و باتجربه هستند. برای سرویس آسانسور ها همانند نصب و راه‌اندازی آنها اهمیت قائل شده و زمان کافی را بگذارید و تا بتوانید شرکت‌های معتبر را پیدا کرده‌ و خدمات لازم خود را از آنها دریافت کنید. حواستان باشد که دچار فریب افراد غیرمتخصص نشوید. شما می توانید نمونه های مختلف نصب، راه اندازی و سرویس آسانسور را توسط آپارت پانیک در سایت مشاهده کرده و بعد از کسب اطلاعات لازم شرکت سرویس دهنده آسانسور را انتخاب کنید. پس از نصب آسانسور فرآیند خرید شما با موفقیت صورت گرفته اما همچنان ادامه خواهد داشت. برای نگهداری بیشتر آسانسورها لازم است، مراقبت، نگهداری و بازرسی آنها را فراموش نکرده و به طور مستمر آنها را پیگیری کنید تا بتوانید از پرداخت هزینه های گزاف ناشی از عدم توجه به بازرسی و سرویس آسانسور جلوگیری‌کنید.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *