انتخاب دوربین مدار بسته

شناسایی دقیق نیاز خود

پیش از کسب هر گونه اطلاعات در رابطه با سیستم های مداربسته ابتدا باید نیاز دقیق خود را بهتر بشناسید. نصب دوربین مدار بسته ممکن است به یک یا چند هدف از اهداف زیر صورت گیرد. موارد با توجه به نیاز آنها به کیفیت تصویر بیشتر مرتب شده اند پس هر چه پایین لیست بروید کیفیت تصویر بیشتری برای برطرف کردن نیاز خود مورد نیاز خواهد بود.

 • پیش گیری: در این حالت دوربین ها با هدف پیشگیری از وقوع جرم نصب می شوند. در این حالت کیفیت تصویر دوربین اهمیت زیادی نداشته و صرف وجود آن با اهمیت است.
 • نظارت اولیه: منظور نظارت در سطح حضور نیروی انسانی در محل، پشت میز، اطلاع از اجرای درست فعالیت های فیزیکی، اطمینان از عمکلرد درست تجهیزات و دستگاه های غیر دقیق و … است. این نوع از نظارت به کیفیت تصویر متوسطی نیاز خواهد داشت.
 • بررسی یا تحقیق: منظور اطلاع از دلایل بروز جرم، محل ورود افراد، چگونگی انجام فعالیت ها و … است. بررسی فعالیت ها یا اتفاقات با توجه به میزان حساسیت آن به کیفیت نسبتا بالایی نیاز خواهد داشت.
 • تعقیب قضایی: در صورت نیاز به تعقیب قضایی افراد متخلف ابتدا نیاز به تشخیص هویت وجود خواهد داشت. این کار می تواند از طریق ضبط جزئیات صورت، پلاک خودرو یا هرگونه جزئیات فیزیکی کمک کننده به این موضوع صورت گیرد. تشخیص پلاک یا صورت با دقت کافی به تصویری با کیفیت بالا نیاز دارد. (برای اطلاعات بیشتر به مقاله برد تشخیص چهره دوربین مداربسته یا برد پلاک خوانی دوربین مداربسته مراجعه کنید.)
 • نظارت دقیق: عبارت است از هرگونه نظارت بر تجهیزات و فعالیت های دقیق مانند نظارت بر عملکرد دقیق یک دستگاه مکانیکی، نظارت بر کیفیت اجرا و تولید تجهیزات ریز، نظارت بر فعالیت های افراد در کامپیوتر، خواندن متون نوشته شده و … . این نوع از نظارت به بالاترین کیفیت تصویر نیاز خواهد داشت.

 شناسایی مشخصات محصول مناسب

پس از شناسایی دقیق نیاز خود حال باید به مشخصات عمومی دوربین های مداربسته و تجهیزات جانبی آن مراجعه کرده و نزدیک ترین محصولات به نیاز خود را انتخاب کنید. لیست زیر در شناسایی سیستم و کیفیت مورد نیاز به شما کمک می کند. (در صورتی که در رابطه با واحدهای رزولوشن در دروبین های مداربسته اطلاعاتی ندارید به مقالات تیوی لاین، یا مگا پیکسل مراجعه کنید)

 • پیش گیری: بین 420 تیوی لاین (0.3 مگا پیسکل) تا 600 تیوی لاین (0.4 مگا پیکسل)
 • نظارت اولیه: بین 600 تیوی لاین (0.4 مگا پیکسل) تا 1 مگا پیکسل
 • بررسی یا تحقیق: بین 720 تیوی لاین (0.6 مگا پیسکل) تا 2 مگا پیکسل
 • تعقیب قضایی: بین 1 مگا پیکسل تا 3 مگا پیکسل
 • نظارت دقیق: بیش از 3 مگا پیکسل

حال باید با توجه به رزولوشن مورد نیاز اقدام به انتخاب نوع سیستم مداربسته مورد نیاز خود کنید. با توجه به تکنولوژی امروزی شما 3 انتخاب متفاوت خواهید داشت: (برای اطلاعات بیشتر به مطلب سیستم مداربسته آنالوگ و سیستم مداربسته شبکه مراجعه کنید)

 • سیستم آنالوگ تیوی لاینی: سیستم آنالوگ تیوی لاینی ارزان قیمت و ساده است اما کیفیت تصویر در آن بسیار محدود است. در این سیستم امکان دسترسی به کیفیت بالاتر از 0.6مگا پیکسل وجود ندارد.
 • سیستم آنالوگ نسل جدید: سیستم آنالوگ نسل جدید مشکل محدودیت کیفیت را تا حد زیادی برطرف کرده و امکان دسترسی به رزولوشن تا 2مگا پیکسل را فراهم می کند. این سیستم ها تفاوت قیمت زیادی با سیستم آنالوگ تیوی لاینی ندارند و رفته رفته در حال جایگزین شدن با آنها هستند. در ضمن سیستم های آنالوگ نسل جدید با دوربین های تیوی لاینی هم تطابق داشته و امکان نصب این دوربین ها هم در این سیستم وجود دارد.
 • سیستم تحت شبکه: سیستم شبکه به صورت تئوریک هیچ محدودیتی در رزولوشن تصویر ندارد. در حال حاضر دوربین های مداربسته شبکه با روزولشن های تا 30مگا پیکسل نیز تولید می شود. این سیستم از دو سیستم اول پیچیده تر و گران قیمت تر است اما از بسیاری نظرها به این سیستم ها برتری دارد.

 مشخص کردن تعداد دوربین های مورد نیاز

بعد از دریافت اطلاعات دقیق در رابطه با نوع دوربین های مورد نیاز یا نوع سیستم مورد نیاز به سراغ انتخاب تعداد دوربین های مورد نیاز خواهیم رفت. انتخاب تعداد دوربین ها در محیطهای کوچک کار پیچیده ای نیست. تنها کافیست ورودی ها و محل های با حساسیت بیشتر را با دوربین کنترل کنید. (در صورتی که به اطلاعات دقیق تری در این رابطه نیاز دارید مطلب به چند دوربین مداربسته نیاز دارم را بخوانید.)

 شناسایی تولید کننده یا برند مناسب

این مرحله یکی از پیچیده ترین مراحل انتخاب سیستم مداربسته مناسب است. با توجه به رشد قارچ گونه برندهای متفرقه با نام های متفاوت و به نام کشورهای مختلف، انتخاب برند مناسب کمی پیچیده خواهد بود.

پیش  از انتخاب برند به نکات زیر توجه داشته باشید:

 • انتخاب برندهای متفرقه الزاما کار اشتباهی نیست اما پرداخت هزینه زیاد و انتظار کیفیت بالا از این محصولات احتمالا اشتباه خواهد بود.
 • هیچ روش مشخصی به جز استفاده از برندهای معتبر برای اطلاع از طول عمر یا کیفیت ساخت تجهیزات وجود ندارد
 • در انتخاب برند مناسب بیش از کشور تولید کننده به اعتبار خود شرکت توجه کنید
 • سعی کنید به جای اعتماد به فروشندگان در انتخاب برند خودتان در رابطه با آنها تحقیق کنید

شاید باعث تعجب باشد اما تعداد برندهای متفرقه در ایران بارها بیشتر از تعداد کل برندهای موجود در بازار جهانی سیستم های مداربسته است. طبیعتا فروشنده با تولید یک برند جدید میتواند یک مشتری را به راحتی در رابطه با قیمت یا کشور تولید کننده گمراه کند و برای بسیاری از مشتریان بررسی صحت گفته های فروشنده بسیار مشکل خواهد بود. به همین دلیل سهم بزرگی از بازار سیستم های امنیتی در کشور ما را محصولات این برندها تشکیل می دهد. به دلایل زیر استفاده از برندهای متفرقه توصیه نمی شود:

 • تقریبا تمام محصولات فروخته شده تحت برندهای متفرقه در کشور چین و به دست کارگاه های کوچک و غیر استاندارد تولید می شوند.
 • هر فروشنده برند متفرقه خود را ایجاد کرده و می فروشد بنابراین امکان استعلام قیمت این محصولات تقریبا غیر ممکن است.
 • در صورت عدم فعالیت فروشنده، دریافت خدمات پس از فروش یا گارانتی برای محصولات ممکن نخواهد بود
 • اطلاعات و مشخصات ثبت شده در کاتالوگ و دیتاشیت این محصولات توسط خود فروشنده ثبت شده و ممکن است در جهت گمراه کردن مشتری مورد استفاده قرار گیرد
 • با خرید محصولات متفرقه به احتمال زیاد مبلغی به مراتب بیشتر از ارزش واقعی محصولات برای خرید آنها پرداخت خواهید کرد.

با توجه به اینکه ما در فروش محصولات مداربسته به شما ذی نفع خواهیم بود انتخاب نهایی برند را بر عهده شما می گذاریم. اما برای کمک به شما لیستی از برندهای معتبر را برای شما ایجاد کرده ایم که به شما در انتخاب بهتر تجهیزات کمک می کند (لیست برندهای مورد تائید دوربین مداربسته). سعی کنید در صورتی که نام برندی در این لیست موجود نبود در انتخاب آن دقت کنید. ما تنها تعداد کمی از این برندها را عرضه می کنیم اما کیفیت تمامی برندهای موجود در لیست را تائید می کنیم.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *